ANTALYALI İHRACATÇILAR OTOYOL VE TREN İSTİYOR

ANTALYALI İHRACATÇILAR OTOYOL VE TREN İSTİYOR

Haberi tüm basında görüntülemek için tıklayınız.

ANTALYALI İHRACATÇILAR OTOYOL VE TREN İSTİYOR

BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, “Türkiye’de otoban olmayan tek şehir Antalya. Yakınımızdan bile geçmiyor. 100 küsur yıldır tren yolu beklentisi de var. Tren yolu Döşemealtı’na gelse ihracatımız 2-3 kat artar” dedi.

Antalya Genç İş İnsanları Derneğinin konuğu olan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Türkiye’de otoban olmayan tek şehrin Antalya olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Otoban yakınımızdan bile geçmiyor maalesef. Turizm ve tarımda seracılığın başkentiyiz. Bulunduğumuz yer hak ettiğimiz yer değil” dedi. Tren ihracatı arttırır Antalya’da tren yolunun 100 küsur yıllık beklenti olduğunu da belirten Çavuşoğlu, “Burdur’a kadar tren var, projeleri de var ve en azından Döşemealtı’na inmesi çok zor değil. Özellikle hızlı treni kullanabileceğimizi bakanlıkla görüşmelerimizde dile getirdik. Yük treniyle de bölge ihracatını 2-3’e katlayacağımızı taahhüt ettik” dedi. » 5’TEİhracatçının nakliye sorunu I Hem kara yolu hem de denizyoluyla ihracatta sorunlar yaşandığını belirten BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, “Türkiye’de otoban olmayan tek şehir Antalya. Yakınımızdan bile geçmiyor. 100 küsur yıldır tren yolu beklentisi de var tren yolu Döşemealtı’na gelse ihracatımız 2-3 kat artar” dedi.

ANTGİAD Başkanı Osman Sert’in moderatörlüğündeki toplantıda Çavuşoğlu, ekonomik gelişmeler ve Antalya özelindeki sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ‘İhracatı savaş etkiledi’ Antalya, İsparta ve Burdur’u kapsayan BAİB’in 2 bin 500 üyeye sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu, pandemi sürecinden en az etkilenen sektörün ihracat olduğunu söyledi. Rusya-Ukrayna savaşının ihracatı etkilediğini belirten Çavuşoğlu, “Sanki savaş şehrimizde, Antalya’da çıkmış gibi oldu. Şu an ihracatta rakamsal artışlar devam ediyor ama kayda değer artışlar sergileyemiyoruz. Parasal olarak artış yüzde 3-4 civarı fakat miktarda çok ciddi düşüş var” dedi. Rusya’ya nakliye sorunu Hem kara yolu hem de deniz yoluyla ihracatta Rusya’ya nakliye sorunları yaşandığını belirten Çavuşoğlu, büyük limanlarda gümrükler açıldığını ve gemi desteği verilmesi gerektiğini söyledi. İhracatta savaş sebebiyle Ukrayna’da çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Neredeyse ülke bitme noktasına geldi, ihracatta sadece gıda ürünleri gönderebiliyoruz. Talep var ama karşılanabilir Antalya’da tren yolunun 100 küsur yıllık beklenti olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Burdur’a kadar tren yolu var, projeleri de var ve en azından Döşemealtı’na inmesi çok zor değil, bunun için çabalıyoruz. Özellikle hızlı treni kullanabileceğimizi bakanlıkla görüşmelerimizde dile getirdik. Yük treniyle de bölgemiz ihracatını 2-3’e katlayacağımızı taahhüt ettik” dedi. değil. Sadece zorunlu gıda ürünlerinin resmi olarak parası ödeniyor. Örneğin patatesi gönderirseniz resmi olarak parası gönderiliyor fakat kapya biber gönderirseniz zorunlu gıda sayılmadığı için ödenmiyor. Domates için de resmi ödeme göndermiyorlar ama limona gönderiyorlar.” ‘Otoban olmayan tek kentiz’ Türkiye’de otoban olmayan tek şehrin Antalya olduğunu da belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Yakınımızdan bile geçmiyor maalesef. Turizm ve tarımda seracılığın başkentiyiz. Bulunduğumuz yer hak ettiğimiz yer değil. Bizlerin lojistik anlamda desteklenmesi gerekiyor. Cari açığı kapatmaya çalışan bölgelerden biriyiz ve neredeyse yüzde 90 artıyla çalışan bir bölgeyiz. İthal girdimiz yüzde 10’u geçecek düzeyde değil. Bu anlamda bizlerin desteklenmesi gerekiyor. Ülke ekonomisine artı değer kazandırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir