ANTGİAD’IN KONUĞU DAVUT ÇETİN OLDU

ANTGİAD’IN KONUĞU DAVUT ÇETİN OLDU

Haberi tüm basında görüntülemek için tıklayınız.

ANTGİAD’ın konuğu Davut Çetin oldu

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) üye buluşmalarının konuğu Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin oldu. ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert’in moderatörlüğündeki toplantıda, ATSO Başkanı Çetin, Antalya’da 2021 yılı ekonomisini, 2022 yılı beklentileri ve genel ekonomi üzerine değerlendirmelerde bulundu.  Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı ve ANTGİAD Üyeleri’nin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Antalya ekonomisinin beklentileri de konuşuldu.

Gençlerimizi iş aramaya değil iş kurmaya özendirecek çalışmalar içerisindeyiz

Toplantının açılışında konuşan ANTGİAD Başkanı Osman Sert, dernek çalışmaları, projeleri ve ekonomi üzerine bilgiler verdi. Konuşmasında özellikle genç işsizliğine değinen Başkan Osman Sert, “Genç işsizliği şu an ülkemizin en büyük problemlerinden biri. Gençlerin ekonomiye daha çok dahil olmasını ve katma değer yaratmaları teşvik edilmeli. Mesleki eğitimin de yeniden ele alınması gerekmekte” şeklinde konuştu. Gençlik ile ilgili Akdeniz Üniversitesi ile bir zirve yapmayı da planladıklarını dile getiren Başkan Sert, “Üniversite öğrencilerimizle ilişkilerimizi artırdık. Gençlerimizi iş aramaya değil iş kurmaya özendirecek çalışmalar içerisindeyiz” dedi.

İkinci kütüphane Ekşili’ye

Dernek çalışmalarına da hızlı bir şekilde devam ettiklerini ifade eden Başkan Osman Sert, “Önümüzdeki günlerde kentimizin en önemli markalarından biri olan Antalyaspor ile Döşemealtı İlçesi Ekşili Mahallesi’nde bir kütüphane daha açacağız. Bu kütüphane üzerine mimari çalışmalar artık son aşamasına kadar geldi. Umuyorum en kısa zamanda bu kütüphanemizi hizmete sokacağız” ifadelerini kullandı.

Pandemi etkisinden kurtulup yara sarmaya çalışıyoruz

Antalya’nın 2021 yılı ekonomik değerlendirmesi ile konuşmasına başlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, kent ekonomisinin pandemi etkisinden hala çıkamadığını ifade etti. Antalya’nın pandemi döneminde ekonomik anlamda çok büyük hasar gördüğünü dile getiren Başkan Davut Çetin, “Antalya olarak Türkiye ekonomisinden pandemi döneminde olumsuz olarak ayrıştık. Antalya ekonomisi bu dönemde yüzde 15 küçüldü. Antalya ekonomisi halen yaralarını sarmaya çalışıyor. 2019 yılı turizm açısından en iyi geçirdiğimiz yıldı. 2021’de toparlanıyoruz dediğimizde bile halen bu rakamın yüzde 60’larındayız. Toparlanmaya geçtik ancak halen yaralarımızı saramadık” diye konuştu.

Avrupa’da kapanmalar başladı sıra bize gelebilir

Bu toparlanmanın sürmesinin pandeminin izleyeceği seyre bağlı olduğunun altını çizen Başkan Davut Çetin, “Avrupa’da birtakım ülkeler yeniden kapanma kararları almaya başladı. Bizlerde bundan önceki dönemlerde Avrupa’da yaşanan kapanmalardan birkaç ay sonra ülke olarak kapanma kararı aldık. Bu demek oluyor ki Aralık ya da Ocak aylarında bir kapanma ve kriz daha yaşayabiliriz. Pandeminin ilk dönemi kadar hasar bırakacak bir kapanma olacağını tahmin etmiyorum ancak bu kapanma bile turizme bağlı ekonomimizi olumsuz yönde etkileyecektir” şeklinde konuştu.

Vasıfsız işçi bile bulamıyoruz

İstihdam üzerine de değerlendirmeler yapan Başkan Davut Çetin, “Bildiğiniz gibi aynı zamanda Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı başkanlığı görevini de yürütmekteyim. Batı Akdeniz bölgesinde tek kariyer ofisine sahip vakıfız. Burada elimizde şu an iş arayan 16 bin 500’ü aşkın özgeçmiş bulunmakta. Bir tarafta da 2 bin 600 çalıştıracak eleman arayan firma var. Biz bu ikisini bir türlü buluşturamıyoruz. Çünkü bu özgeçmişler arasında iş arayanların yüzde 90’a yakını üniversite mezunu. İşçi arayan firmaların aradığı teknik hatta vasıfsız eleman. Ancak şu anda bırakalım teknik elemanı vasıfsız eleman bulmak bile büyük bir problem haline dönüştü” dedi.

Meslek lisesi mezunlarına yüzde 20 fazla ödemeye hazırız

Üniversite mezunlarının asgari ücrete çalışmaya razı olmalarına rağmen iş bulamadıklarını ifade eden Başkan Davut Çetin, “Artık eğitim sistemimizi ciddi olarak ele almalıyız. Teknik liselerden mezun olan ve sektöründe çalışacak öğrencileri teşvik etmeliyiz. Biz iş dünyası olarak meslek lisesi mezunlarına yüzde 20 daha fazla ödemeye hazırız. Devletten de bir destek verilirse mezun olduğu alanda çalışan meslek lisesi mezunları yüzde 40 fazla kazanabilir duruma gelir. Bu da üniversiteye gitmek yerine alanında çalışmaya teşvik edecektir” ifadelerini kullandı.

Z kuşağının rahat işler aradığını da sözlerine ekleyen Başkan Davut Çetin, “Z kuşağı sosyal medyadan, coinlerden, daha az çalışıp daha çok kazanmanın peşinde koşuyor. Part time çalışayım full time kazanayım istiyor. Ancak vasıfsız işlerde, sanayide, üretim bandında çalışmak istemiyor” dedi.

Toplantının sonunda ANTGİAD Başkanı Osman Sert, günün anısına ATSO Başkanı Davut Çetin’e bir armağan verdi. Sonrasında çekilen aile fotoğrafı ile toplantı sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir