OLAĞAN GENİŞLETİLMİŞ ÜYE TOPLANTISI

OLAĞAN GENİŞLETİLMİŞ ÜYE TOPLANTISI

ANTGİAD’ın konuğu Kaslowski oldu

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) Aralık Ayı Olağan Genişletilmiş Üye Toplantısı, gerçekleştirildi. ANTGİAD Başkanı Osman Sert’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin Covid19 temaslı olmasından dolayı çevrimiçi olarak katıldı.

2020’de Antalya yüzde 15 küçüldü

ANTGİAD Üyeleri ve SİAD başkanlarının geniş bir katılımıyla gerçekleştirilen toplantı ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert’in konuşması ile başladı. Dernek çalışmaları, Antalya ve ekonomi üzerine bir konuşma yapan Sert, genç iş insanları olarak yoğun bir çalışma dönemini geçirdiklerini ifade etti.

Konuşmasına 2021 yılının bir değerlendirmesini yaparak başlayan ANTGİAD Başkanı Osman Sert, ­“Bildiğiniz gibi 2020 yılından bu yana pandemi ile birlikte ekonomi anlamında çok zor günlerden geçiyoruz. Özellikle Antalya olarak bu süreçte en büyük hasar alan kent olduk. Bugün halen kent olarak pandemi etkisinden tam olarak sıyrılmış değiliz. 2020 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 1.8 büyürken Antalya olarak yüzde 13’ü aşkın ekonomik olarak küçüldük. Yani Türkiye ekonomisinden yüzde 15 ayrıştık. Kent olarak ekonomimiz yüzde 15 küçüldü” dedi.

Yapılan müdahaleler olumsuz etki gösteriyor

2021 yılında turizmin toparlanmasıyla birlikte Antalya olarak iyi bir toparlanma dönemine de girdiklerini ifade eden Başkan Sert,  “Ancak yaklaşık son bir aydır yaşanan olağanüstü döviz artışları iş dünyası olarak yeniden bizleri zorlu bir süreç ile baş başa bıraktı. Bugün itibarıyla doların 15 liraya, Euro’nun 17 liraya ulaştığını görüyoruz. Alış ve satış fiyatları arasında çok büyük farklar var. Şu anda iş dünyası olarak bu gidişin nerede duracağını bilmiyoruz. Bu konuda alınacak önlemleri bekliyoruz. Ancak Merkez Bankası’nın müdahaleleri de ne yazıktır ki herhangi bir etki göstermiyor. Hatta yapılan müdahaleler olumsuz yönde etki gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Ekonomi yönetiminin olumlu adımlarını bekliyoruz

İş dünyası olarak bu durumun girdi maliyetlerini de ciddi anlamda etkilediğini söyleyen Başkan Osman Sert, “Ticaret yapan firmalarımız mallarını sattığı zaman aynı tutara deposuna mal koyamıyor. Şu anda bir ürün depoda beklerken durduğu yerde satıştan çok para kazandırıyor. Bu durum üretimi de etkiliyor, fiyat artışlarını ve enflasyonu da tetikliyor. Her gün haberlerde kısıtlı ürün satışları, stokta ürün bekletilmesi gibi haberler görüyoruz. Bunlar yaşanmaması gereken durumlar. Geçtiğimiz hafta tedarik ettiğimiz bir ürünü yakıtlardaki ve dövizdeki bu değişken durumdan dolayı bu hafta yaklaşık yüzde 40 daha yüksek bir fiyata alabiliyoruz. Bu gerçekten önümüzü görmemize engel oluyor. Düşünün ki Merkez Bankası bile enflasyon tahminlerini sürekli revize ederken, iş dünyası olarak bizlerin önümüzü nasıl göreceği tamamen bir muamma olmuştur. Artık bunların son bulmasını ve normal piyasa koşullarına dönülmesi gerekiyor. Bu konuda ekonomi yönetiminin olumlu yönde etki edecek adımlarını bekliyoruz” diye konuştu.

Ülkeyi ileriye taşıyacak enerji gençlerde var

İşsizlik sorununun da önlerinde duran çok büyük bir problem olduğunu dile getiren Başkan Osman Sert, “Özellikle genç işsizliği çok büyük bir sorun olarak sürmekte. Bugün neredeyse her 4 gencimizden biri işsiz. Bu durum gençlerimizin ümidini azaltıyor. Gençlerimiz yurtdışını tercih ediyor, burada doktor olmaktansa Avrupa ülkelerinin birinde taksi şoförü ya da garson olma hayalleri kuruyor. Bunların önüne geçmek için artık bir gençlik politikası oluşturulmasını bekliyoruz. Bu çerçevede önümüze gençlerin taleplerini ve gelecek beklentilerini almalıyız. Gençlerin geleceğe bakışını, Z kuşağının iş gücüne katılımını, genç girişimciliğini ve beyin göçünün önüne geçmeyi konuşmalıyız. Gençlerin bakışını pozitife dönüştürecek çalışmalar yapmalıyız. Çünkü bu ülkeyi ileriye taşıyacak enerjiye yalnızca gençlik sahiptir” dedi.

Bizler gençleriz, gelecek de bizlerindir

Konuşmasının sonunda iklim değişikliğinin Antalya’ya olan etkilerine değinen ANTGİAD Başkanı Sert, “İklim değişikliği Antalya gibi tarım ve turizm ile ekonomisi doğrudan bağlı bir kent için en önemli konu olmalıdır. Bunu yalnızca Antalya’da iş dünyası olarak da değil kentin bütün aktörleriyle gündemimize hatta gündemimizin en üstüne almalıyız. Yeşil ekonomiyi, çevreci dönüşümü, karbon ayak izini ve sıfır atığı konuşmalıyız. İklim değişikliği bugün tüm dünyanın önünde duran çok ciddi bir problemdir. Bu konuda gençler olarak bizler üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu konuda yapılacak her çalışmanın içerisinde yer almaktan onur duyarız. Çünkü bizler gençleriz, gelecek de bizlerindir. Bize ve bizden sonraki gençlere bu mirası bırakmak bu salondaki herkesin görevidir. Hiçbirimiz bu görevden uzak duramayız. Hepimiz elimizi taşın altına sokmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Kaslowski: Uzun zamandır böyle bir büyüme yaşamadık

Toplantıya Covid19 temasından dolayı çevrimiçi olarak bağlanan TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Başkan Sert’in ekonomi yorumlarına katıldığını söyledi. 2021 yılında yüzde 10 büyüme yaşandığını ifade eden Kaslowski, “Uzun zamandan bu yana böyle yüksek bir büyüme yaşamamıştık. Bu büyümenin yüzde 6’lık kısmı ihracatla, yüzde 2’si de yatırım ile gerçekleşti. Sağlıklı büyümenin yanında sanayi, hizmet sektörü olmak üzere beklentilerin üzerinde bir performans göstermiş durumda. Bu sene iş dünyası olarak genelinde başarılı bir performans göstermiş olduk. Ancak bu performansı sürdürülebilir bir hale getirmek gerekiyor. Yaşadığımız kur şokuyla öngörülemeyen bir döneme girmemizi sağladı. Şu an faaliyetlerimizi sürdürmeye çalışacağımız bir dönemdeyiz” dedi.

Konuşmasının sonunda ANTGİAD’ın çalışmalarını da çok başarılı bulduğunu ifade eden Kaslowski, “ANTGİAD’a böyle bir organizasyonda bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Yanınızda olmak isterdim ancak şu yaşadığımız dönem ne yazık ki böyle beklenmedik şeyleri yaşamamıza sebep olabiliyor. Umarım çok yakın bir zamanda birlikte olabiliriz” diye konuştu.

Kaslowski’nin konuşmasının ardından program TÜRKONFED YK Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu,  BAKSİFED Başkanı Abdullah Erdoğan, YÖRSİAD Başkanı Aykut Ege, AGİDER Başkanı Figen Sayın, ANTİKAD Başkanı Fatma Kotanak, OSİAD Başkanı Erdal Kılıç ve KONSYİAD Başkan yardımcısı Cihan Taşkın’ın  değerlendirmeleriyle devam etti. ANTGİAD’ın yeni üyelerine üyelik belgeleri takdim edilerek, toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir