Antgiad Olağan Genişletilmiş Üye Toplantısı

Antgiad Olağan Genişletilmiş Üye Toplantısı

Antalya Genç İşadamları Derneği’nin (ANTGİAD) Olağan Genişletilmiş Üye Toplantısının konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin oldu.

ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cengiz’ in açılış konuşmasının ardından, ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, gelecekte belediyeciliğin yeni kavramının vizyon belediyeciliği olacağını belirterek, “Şehrin geleceğini çizen yerel yönetim anlayışı var. Akıllı şehir kavramı vatandaşın her yerde hizmet alabileceği imkanlar sunacak ve kavram yakın gelecekte Antalya’da hizmete girecek” dedi. Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri arasında büyüme oranıyla birinci olduğunu belirten Türel, Türkiye’yi dünya yıldızı olarak nitelendirdi. Türkiye’nin bu başarıyı sağlarken birçok dertle uğraştığını belirten Türel, “Son yıllarda bu ülkenin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Hızlı gelişmeyi frenleyen unsurlar olmasına rağmen dünyanın yıldız ülkelerinden biri olmaya devam etti” dedi.

‘TÜRKİYE ÖZEL SEKTÖRLE BÜYÜYOR’

Türkiye’nin büyümesinde özel sektörün payının çok büyük olduğunu belirten Menderes Türel, Cumhuriyetin ilk yıllarında birçok yatırımın devlet eliyle yapıldığını hatırlattı. Türel, “Bugün geldiğimiz noktada ülkemiz yüzde 90 özel sektör eliyle büyüyor. Bir ülke özel sektör ile büyüyüp dünyada önemli yıldız haline gelebiliyorsa doğru yoldayız demektir. Türkiye, özel sektör yatırımlarıyla kalkınma sürekliliğine devam edecektir” diye konuştu.

BELEDİYECİLİKTE YENİ KAVRAM: VİZYON BELEDİYECİLİK

Geçmişte belediyeciliğin ideolojik yapıldığını belirten Türel, o dönemlerde belediyelerin istihdam deposu haline geldiğini söyledi. Yandaşların işe alındığı dönemlerin geçtiğini dile getiren Türel, şöyle konuştu:”Dönem değişti ve ideolojik belediyecilik tarihte kaldı. Bir süre sonra Türkiye’nin gündemine altyapı belediyeciliği girdi. Altyapı açığı önemli bir açıktı. 1980’li yılların başında altyapı belediyeciliği gelişti. Bir süre sonra o da miadını doldurdu. 1990’lı yıllardan sonra sosyal belediyecilik üzerine gelişmeler oldu. İnsan odaklı projeler ön plana çıkmaya başladı. Bizim de insan odaklı projelerimiz çok fazla. Bundan sonra ise belediyeciliğin yeni kavramı vizyon belediyeciliği olacak. Yani şehrin geleceğini çizen bir yerel yönetim anlayışı var. Akıllı şehir kavramı vatandaşın her yerde hizmet alabileceği imkanlar sunacak ve kavram yakın gelecekte Antalya’da hizmete girecek.”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin de belediyenin bazı büyük projeleri hakkında üyelere bilgi verdi. ANTGİAD Üyelerinin sorularını tek tek yanıtlayan Sayın Türel’ e ve Sayın Erçin’ e günün anısına ANTGİAD Başkanı Mustafa Cengiz teşekkür hediyesi takdim etti ve yeni üyelere üyelik belgesi takdim edildi. Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir