ANTGİAD’IN KONUĞU PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ OLDU

ANTGİAD’IN KONUĞU PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ OLDU

Haberi tüm basında görüntülemek için tıklayınız.

Antalya Genç İş İnsanları Derneği’nin (ANTGİAD) olağan aylık üye toplantısına Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş konuk oldu. ANTGİAD üyelerinin ve misafirlerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda “2024 Yılı Ekonomik Beklentiler” konuşuldu.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert;

“Biliyorsunuz ki Antalya’mız ülkemizin turizm başkentidir. Bu yıl yabancı turist sayısında 15 milyon barajını aştık. Türkiye, turizmde ilk 9 ayda 42 milyar dolarlık gelire ulaşılırken bu gelirin lokomotifi Antalya olmuştur. Yılsonu için 55,6 milyar dolarlık turizm hedefine de katkımız devam etmektedir. Antalya’mız sadece turizm ile değil, tarım ve sanayisi ile de ülkemize döviz girişi yaratmaya devam ediyor. Ocak- Eylül döneminde toplam ihracatımız %5,43, yaş meyve ve sebze ihracatımız ise %26 artış gösterdi. Üretimin bir göstergesi olan ticari elektrik tüketimi ülke genelinde %8,55 artarken Antalya’da %27 arttı. Vergi geliri tahsilatı Türkiye’de %85 artarken bizdeki artış %138 oldu. Konut satışı ülke geneline paralel bir seyir izlerken yabancıya konut satışında 15,5 milyon nüfuslu İstanbul’un bile üzerine çıktık. Bu veriler olumlu gibi değerlendirilse de halkın geneline yayılan bir gelir artışı yaratılamadığı açıktır. Özellikle merkezi ekonomi politikalarının etkisi ile insanlarımız açık bir reel gelir kaybı ile karşı karşıya kaldı. Özellikle konut piyasasındaki bozulma, emekli kenti olan Antalya’yı çok kısa bir süre içinde memurlar ve tüm dar gelirliler için sürgün yeri haline getirdi.

Kentin sosyo-ekonomik yapısı kısa sürede değişti. Çok sayıda insanımız yabancı talebinin yüksek olduğu yerlerdeki evlerini sattılar ya da kiraya verdiler, Şehir merkezinden daha uzak bölgelere taşındılar. Enflasyonist ortam bir süre talebi canlı tutsa da toplumun reel gelir kaybı iş hacimlerinde düşüşü beraberinde getirdi. Esnafta ve tarımda SGK’ya kayıtlı insan sayımız düştü. Karşılıksız çek hacmi 3,5 katına çıktı.

Adeta afyon gibi krediye bağımlı hale getirilmiş ticari hayat için kredi daralmasının daha fazla yaşanacağı bir süreç önümüzde duruyor. Birçok ekonomik karar için Mart seçimlerinin milat olacağını hepimiz biliyoruz. Maalesef iş insanları olarak önümüzde sisli bir yol var.

Özgür Hoca, ülke ekonomisinin bozuk patikaya girmemesi için en çok ses çıkaran, uyarılarda bulunan, adeta kendisini parçalayan isimlerden birisidir. Yapmayın, etmeyin diye ekonomi yönetimine adeta yalvardığını hepimiz biliyoruz. Bugün ise maalesef ülke olarak bilimin ve yüzlerce yıllık iktisat teorisinin gösterdiği yoldan gitmek yerine yan yollara sapmanın bedelini ödüyoruz.

Neyse ki yeni ekonomi yönetimi ile tekrar olması gereken patikaya dönme yönünde güçlü sinyaller alıyoruz. Sayın Şimşek ve Sayın Gaye Erkan tarafından atılan adımları yakından izliyoruz. Umut ediyoruz ki bu adımlar sonuç versin, ülkemiz bu süreci daha derin hasar almadan atlatsın ve yoluna devam etsin.

Diğer taraftan sadece para ve maliye politikası ile ülkemizin düzlüğe çıkamayacağını da biliyoruz. Biliyorsunuz ki para ve maliye politikaları ile atılan olumlu adımlar ağrı kesici içmek gibidir, ağrıyı bir süre keser ama hastalık devam etmektedir.

Bizim o hastalıktan kurtulmak için önümüze tam bir kalkınma haritası koymamız gerektiği açıktır. Kalıcı refah artışı ve zenginleşme için bir an önce hukukun üstünlüğünden, eğitime, vergi reformundan, teşvik sistemine kadar her alanda yapısal reform adımlarını atmaya başlamalıyız. Bu adımları göstermelik ve arka planda başka siyasi çıkarlar ile atmamalı, içselleştirerek hayata geçirmeliyiz.

100 yıl geriye baktığımızda bu adımların neler olduğunu ve nasıl atılması gerektiğini görebiliyoruz. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde o adımlar atılmış. Cumhuriyetin kuruluş ayarları bugün hala bizim için kalkınma yol haritasıdır. O haritayı önümüze koyarsak aşamayacağımız engel yoktur.

Sözlerimi sonlandırırken, bir küçük bilgiyi de sizlere aktarmak istiyorum. Bugün başkanlık dönemimin son yemekli toplantısı. Benim için ayrı ve özel bir anlam taşıyor. Özgür Hocamızla ve siz değerli katılımcılarla bu toplantılara veda ediyorum. Derneğimizin her zaman bir neferi olarak yeni bir yolculuğa çıkıyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının kurduğu 100 yıllık cumhuriyetin yılmaz bekçisi olarak; çağdaş, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışından hiçbir zaman sapmadan, emanetçisi olduğumuz cumhuriyeti yarınlara daha köklü ve daha güçlü bir şekilde taşımayı bir borç biliyorum. Bilimin, aklın ve ATATÜRK ilkelerinin ışığından yararlanarak, daha yaşanabilir bir ülke olmak adına duyduğum sorumluluğu gelecek nesillere taşıyabilmek için ve sizlerden aldığım güçle; “Konyaaltı Kazanacak, Antalya Kazanacak, Türkiye Kazanacak” mottosuyla Cumhuriyet Halk Partisi Konyaaltı Belediye Başkan Aday Adayı oldum. Bu salonda bulunan herkesin hayatında küçükte olsa yer etmiş bir kardeşiniz olarak, her birinizin desteğiyle aldığım sorumluluğu görevim ne ve nerede olursa olsun en iyi şekilde icra etmeye çalışacağım. Başta eşim, oğlum, ailem ve yol arkadaşlarım olmak üzere hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

Başkan Osman Sert’in ardından ANTGİAD Üyelerine “2024 Yılı Ekonomik Beklentiler” başlıklı sunumunu yapan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, iş insanlarına ekonomik gelişmeler, risk ve fırsatların değerlendirilmesi ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Demirtaş, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Başkan Sert, Prof Dr. Özgür Demirtaş’a katkılarından dolayı teşekkür ederek günün anısına hediyesini takdim etti. Derneğe yeni katılan üyelerin plaketlerinin takdiminin ardından hep birlikte çekilen Antgiad aile fotoğrafı ile toplantı sona erdi.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir