METRO TALEBİ ANTALYA GÜNDEMİNE GİRMELİDİR

METRO TALEBİ ANTALYA GÜNDEMİNE GİRMELİDİR

Haberi tüm basında görüntülemek için tıklayınız.

ANTGİAD Başkanı Osman Sert: Metro Talebi Antalya Gündemine Girmelidir

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert, Antalya’nın sürekli göç alan ve her yıl on milyonlarca misafire ev sahipliği yapan bir kent olduğunu belirterek “ilimizdeki araç trafiği mevcut kapasitenin kaldıramayacağı boyutlara gelmiş durumdadır. Artık siyaset üstü bir anlayışla yapısal adımlar atılmalıdır. Kentin doğusu ile batısını bağlayacak bir metro yatırımının temellerinin yerel ve merkezi yönetim iş birliğinde süratle atılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Başkan Sert açıklamasında şunları kaydetti:

Antalya, turizm ve tarım sektörünün liderliğinde kaydettiği ekonomik atılım ile birlikte sürekli göç alan, büyüyen bir il olmuştur. Son 30 senede il nüfusu 2’ye katlanmış, 2,7 milyona çıkmıştır. 2022 verilerine göre de en fazla göç alan ilk 3 il içerisindeyiz. Yabancıya konut satışı, nüfusu bizim 6 katımız olan İstanbul’dan daha fazla olmayı sürdürüyor. Her yıl 10 milyonu aşkın yabancı, bir o kadar da yerli turisti ilimizde konuk ediyoruz.

2,7 milyon için alınan bütçe ile 10 milyonlarca kişiye hizmet

Tüm bunlar Belediyelerimiz için 2,7 milyonluk yerleşik nüfusa ve bu sayının kat kat üzerinde insana hizmet götürülmesi anlamına geliyor.  Yerel yönetimler ise nüfusun da içerisinde olduğu göstergelerle merkezi yönetimden pay alıyorlar. Haliyle bu durum bazı sorunların çözümünü mümkün olmaktan çıkarıyor. Bunların başında da trafik geliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin trafik odaklı çalışmalarını yakından izliyoruz. Akıllı sinyalizasyon, Kent İçi Ulaşım Yasa Tasarısı gibi çalışmalar son derece kıymetlidir ancak gelinen noktada artık ulaşım sistemini metro gibi yapısal bir dönüşüm üzerine kurgulayan, merkezi yönetimin de desteği ile uygulamaya geçecek bir yaklaşıma ihtiyacımız olduğu da açıktır.

Trafik yoğunluğu artmaya devam edecek

Halihazırda kent merkezinin doğu-batı bağlantısı adeta kesilmiş durumdadır. Liman’dan Lara’ya gitmek özellikle belli saatlerde adeta işkenceye dönmüş haldedir. Üstelik önümüzdeki süreçte Kırcami’nin imara açılmasıyla, Altıntaş gibi bölgelerin nüfusunun katlanmasıyla trafik sorununu mevcut yapıyla, alt ve üst geçitlerle, akıllı sinyalizasyon gibi tedbirlerle aşmak imkânsız hale gelecektir. İlimizdeki araç trafiği mevcut kapasitenin ve imar planlarının yeni yollar açarak kaldıramayacağı boyutlara gelmiş durumdadır. Antalya, motorlu araç sayısında İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından 4., motosiklet sayısında ise 2. sıradadır. Artık omurgasını metronun oluşturduğu konforlu bir kent içi ulaşım sistemi için yerel ve merkezi yönetim işbirliği ile yapısal adımlar atılmalıdır.

Metro projesine Ulaştırma Bakanlığı desteği gerekir

Metro projelerinin Antalya gibi illerde Belediye bütçelerini aşırı zorlayan yatırımlar olduğunu biliyoruz. Bu tür yapısal yatırımların mutlaka merkezi yönetim desteği ile hayata geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Nitekim Ulaştırma Bakanlığımız bugüne kadar İstanbul, Ankara ve Adana’da metro inşaatlarına doğru bir kararla destek olmuşlardır. Antalya gibi ülkemizin vitrini olan bir ilde metro yatırımı partiler üstü hassasiyetle ele alınması gereken bir konudur. Her yıl 10 milyarlarca dolar döviz girdisi sağlayan, ülke ekonomisine aldığından daha fazlasını veren bir ilin böyle bir desteği hak ettiğini düşünüyoruz. Kentin doğusu ile batısını bağlayacak bir metro yatırımının yerel ve merkezi yönetim iş birliğinde süratle gündeme alınması gerektiğine inanıyoruz.

Tüm Antalya vekillerimizden, ilimizin her bir ferdinden destek istiyoruz

Bu noktada parti gözetmeksizin ilimizin tüm vekillerinden, tüm STK’larından, hatta her bir ferdinden destek istiyoruz. Metro talebi Antalya’nın tüm kesimlerinin gündemine girmelidir. Antalya, dünya kenti diyoruz ve bununla övünüyoruz. Ülkemize gelen turistlerin 3’de 1’ine, konaklamanın yaklaşık 3’de 2’sine ev sahipliği yapan bir il mutlaka metro ile buluşturulmalıdır. Metro ile entegre konforlu bir toplu taşıma, sürdürülebilir modern bir kentleşme ve turizm için mutlaka atılması gereken bir adımdır. 520 bin nüfuslu Nürnberg, 800 bin nüfuslu Bilbao, 1,2-1,3 milyon nüfuslu Brüksel, Prag, Amsterdam, Rotterdam gibi Antalya’ya kıyasla küçük kalan merkezler bile metro hizmetini vatandaşlarıyla buluşturabilmişler. Türkiye’nin 5. büyük nüfusuna sahip, her yıl on milyonlarca insanı konuk eden Antalya’nın da bu imkândan yararlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir