Online Üye Toplantısı

Online Üye Toplantısı

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) online toplantı konuğu Marka Danışmanı, Konuşmacı Özel Oytun Türkoğlu “Türkiye’den Dünya Markaları Çıkar” konulu sunum gerçekleştirdi.

Dernek üyesi iş insanlarının katıldığı online toplantının açılış konuşmasını yapan ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert; bugün kıymetli paydaşlarımız dernekçilik ruhunu sivil toplum kuruluşu olmanın sorumluluklarını bu zorlu şartlarda da yerine getirmek anlamında derneğe aidiyet belirtmeleri adına bugün yine bizlerle oldular. 23. Dönem Yönetim Kurulu olarak aldığımız en büyük güç üyelerimizin bizi yönlendirmesi ve onların beklentilerinin yönetim kurulumuz tarafından karşılanması. Bunun yanı sırada 31 yıllık tarihiyle de köklü bir kuruluş olan Antalya Genç İş İnsanları Derneği olarak topluma hep birlikte katma değer yaratacak fikir ve projeleri hayata geçirerek derneğimizi bir adım daha ileri götürmek hedefimizdir.  Antalya’nın etkin bir sivil toplum kuruluşu olmanın sorumluluğunun bilincinde var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz”.

Sayın Türkoğlu “ Marka, bir satıcının mal veya hizmetlerini diğer satıcılarınkinden ayıran bir isim, terim, resim, sembol veya herhangi başka bir özelliktir.

 Üreticilerin ya da satıcıların mallarının kimliğini belirleyen ve mallarını rakiplerinden ayırt eden bir isim, simge, şekil veya bunların birleşimi.

Bazı araştırmalar markanın tarihini bundan tam 7000 yıl önceye dayandırıyor (M.Ö. 5000) İlk rastlandığı yerler arasında mağara duvarları ve bizonlar var. Daha sonraki süreçte toprak ürünlerinde görülüyor, çanak, çömlek, kiremit, tuğla gibi. Üretilen ürünlerin (zeytinyağı gibi.) üretildiği yerin belirtilmesi amacıyla kullanılıyor.

Bu topraklardaki kökeni de çok eskilere dayanıyor. Osmanlıca ’da Alameti Farika, bir kişiyi, ürünü veya hizmeti diğerlerinden ayıran unsur olarak kullanılıyor ve bir nevi markayı tanımlıyor. Kapalıçarşı esnafı yurtdışından gelen kalitesiz altın ürünlerle baş edebilmek için padişahtan bir İstanbul mührü isteyerek 1871 Alamet-i Farika Nizamnamesinin yolunun açıldığı görülüyor. 1925 Sınaî Mülkiyetin Korunması için Uluslararası Bir Birlik Oluşturulması Hakkındaki Paris Sözleşmesi ve 1976 Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) Kuruluş Anlaşmasına katılım önemli tarihlerimizden.

Brand Finance Global 500 raporuna göre 2021’de dünyanın en değerli markası, bir önceki yıl 140,524 Milyar Dolar olan değerini  %87,4 artırarak 263,375 Milyar Dolara yükselten Apple.

Onu çok yakından Amazon takip ediyor ve peşinden de Google geliyor.

Bu listede maalesef ki bir Türk markası yok. İlk 5-10 yılda bu listeye en az 1Türk markası sokmak ve ilerleyen yıllarda bu sayıyı artırmak ana hedeflerimizden biri olmalı.

Marka, bir istikbal ve istiklal meselesidir. (gelecek ve bağımsızlık)

Yine Brand Finance Turkey 100 – 2020 raporuna göre Türkiye’nin en büyük 10 markası sıralaması da şöyle:

1- Türk Hava Yolları, 1,975 Milyar Dolar

2- Ziraat Bankası, 1,616 Milyar Dolar

3- Garanti BBVA, 1,538 Milyar Dolar

4- Turkcell, 1,361 Milyar Dolar

5- Arçelik, 1,273 Milyar Dolar

6- Türk Telekom, 1.087 Milyar Dolar

7- Akbank, 998 Milyon Dolar

8- İş Bankası, 951 Milyon Dolar

9- Yapı Kredi, 876 Milyon Dolar

10- Ford Otosan, 875 Milyon Dolar

Markalama ve markalaşma süreçleri 3 bilim dalı ile yakından ilişkilidir. Psikoloji, sosyoloji ve istatistik. Bu işin en önemli kısımlarından biri Pazar araştırmasıdır ve işe başlarken olmazsa olmazlarından biridir. Marka süreklilik arz eder, adım adım ilmek ilmek işlenir. Dünya markası çıkarmanın ilk adımı tüm dünyaya uygun bir markalama süreci geçirmektir.

Türkiye’den dünya markaları çıkarmak için,

Özel sektör, kamu ve halk iş birliği,

85 milyonun tüm bireylerine markalaşmanın öneminin ve her bireye olacak maddi ve manevi katkısının anlatılması,

Türkiye’nin marka stratejisinin yani kısa, orta ve uzun vadeli yol planının belirlenmesi,

İlkokul’dan başlayarak marka kültürünün aşılanması

Adımlarını sayabiliriz.

Made in Turkey etiketinin arkasının doldurulması, iyi ürünler üretmek, etik ticaret yapmak ve tüm dünyada Türk yaparsa iyi yapar imajının yerleştirilmesi çok önemlidir” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren Online toplantı üyelerin sorularına cevap verilmesiyle son buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.